76.výročie oslobodenia obce Spišské Bystré

snp76

Príhovor k 76.výročiu oslobednia obce Spišské Bystré

Vážení spoluobčania!

Takto pred rokom sme vás v  týchto dňoch pozývali na oslavy výročia oslobodenia našej obce od fašizmu. V mrazivých januárových dňoch niesli vojaci sovietskej armády mier aj cez našu Hornádsku dolinu. Postupne smerom od Spišského Štiavnika k nám prichádzala sloboda.

Skončilo sa jedno obdobie dejín, ktoré prinieslo ľuďom celého sveta  iba žiaľ, slzy a utrpenie.

Druhá svetová vojna sa začala oficiálne 1.9.1939 útokom Nemecka na Poľsko, ale už pred tým občania Československej republiky pocítili jej negatívnu stránku. Ponajprv museli opustiť pohraničné oblasti a neskôr sa stali príslušníkmi Slovenskej Republiky či Protektorátu Čechy a Morava. Vojna sa postupne rozšírila z Európy do Afriky a Ázie, ktorá už v tom čase tiež bojovala. Predzvesťou  neskoršej vojny v Ázii bolo  napadnutie Číny Japonskom v roku 1937. V priebehu ďalších rokov sa do nej zapojila aj Austrália, Nový Zéland a Spojené štáty Americké s Kanadou. Napriek tomu, že sa nebojovalo všade, dotkla sa obyvateľov všetkých  kontinentov. Priniesla obrovské utrpenie pre ľudstvo, veď si vyžiadala viac ako 60 miliónov obetí na ľudských životoch. Ľudia preto túžobne čakávali, kedy sa toto besnenie skončí. Tento okamih pre nás nastal na konci januára 1945, keď okres Poprad a všetky obce v ňom oslobodili sovietski vojaci aj za pomoci vojakov Československého armádneho zboru, ktorí sa síce nepodieľali priamo na oslobodení našej obce, ale svojou mierou tiež pomáhali k ukončeniu vojny v našom regióne. Všetkým patri za to naša vďaka. Predovšetkým tým, ktorí pri oslobodzovaní položili svoj život.

Aj keď obce Hornádskej doliny boli oslobodené, pre mnohých ich občanov sa vojna ešte neskončila, lebo ako vojaci museli pokračovať v boji za oslobodenie celej našej vlasti a mnohí z nich sa jej konca nedožili. Snáď po prvý krát v histórii sa stalo, že viac vojnových obetí bolo v zázemí na civilných občanoch, ako na samotných bojiskách. V tejto vojne zomierali starci, ženy, ale aj malé deti vo väčšom počte, ako bojujúci vojaci. Obete pochádzali aj z našej obce. Pripomínajme si to, lebo zabudnúť znamená vytvoriť podmienky, aby sa všetko zopakovalo. Aj udalosti z konca dvadsiateho storočia v Európe (vojna v Juhoslávii) nás presviedčajú, že nebezpečenstvo vojny nie je stále zažehnané a môže sa vyskytnúť hocikedy na hociktorom mieste sveta. Nezabúdajme preto na utrpenie, ktoré táto vojna spôsobila, na zmarené ľudské životy, na vdovy, siroty a rodičov, ktorým vojna vzala deti.

Vážení spoluobčania, aj dnes žijeme v ťažkej dobe. Dnes opäť umierajú ľudia aj keď  nepriateľ je iný. Na základe rozhodnutia vlády o boji s korona-vírusom na Slovensku bolo rozhodnuté, že oslavy oslobodenia sa neuskutočnia za účasti širokej verejnosti a tak vás chceme poprosiť, aby ste si túto udalosť pripomenuli každý svojim spôsobom, či už zapálením sviečky, položením kvetov k pamätníku, alebo na hrob padlých vojakov, modlitbou, spomienkou na niekoho, koho ste poznali, alebo vám o ňom hovorili rodičia, či starí rodičia, alebo všeobecne na všetkých tých, ktorí vtedy stratili život. Takto skromne si uctia pamiatku padlých a pripomenú výročie oslobodenia aj zástupcovia obce a spoločenských organizácii v našej obci. Česť pamiatke padlých.

PhDr. Peter Roth PhD., zastupujúci  predseda ZO SZPB Spišské Bystré

Dátum vloženia: 28. 1. 2021 11:00