Stanovisko obce

V rámci predvolebnej kampane sa na facebookovom profile jedného z kandidátov na starostu obce opäť objavili tvrdenia, ktoré sa nezakladajú na pravde a ktorých účelom je navodiť dojem nezákonného postupu pracovníka stavebného úradu.

V rámci predvolebnej kampane sa na facebookovom profile jedného z kandidátov na starostu obce opäť objavili tvrdenia, ktoré sa nezakladajú na pravde a ktorých účelom je navodiť dojem nezákonného postupu pracovníka stavebného úradu. Obec Spišské Bystré sa voči takýmto tvrdenia ohradzuje a kategoricky ich odmieta. Možnosť preskúmania rozhodnutí, ktoré boli vydané stavebným úradom jeho nadriadeným orgánom, je jedným zo základných princípov demokracie, ktorý posilňuje transparentnosť celého správneho konania a ochranu práv jednotlivých účastníkov tohto konania. Vo svojom tvrdení uvedená osoba zabudla zdôrazniť skutočnosť, že spomínané preskúmavané rozhodnutia odvolací orgán ponechal v platnosti, respektíve zákonne usmernil správny orgán v ďalšom konaní (aktívne konania), alebo v neposlednom rade nezistil pochybenie stavebného úradu.

Za zmienku stojí skutočnosť, že uvedená osoba je jedným z najčastejších navrhovateľov použitia oprávnených prostriedkov, a teda preskúmavania rozhodnutí uverejnených na verejnej dostupnej úradnej tabuli, čím sa aktívne zapája do stavebných konaní v rámci obce, a to aj v prípadoch kedy je možné sa pýtať, aký je vlastne účel takéhoto konania...

Taktiež je dôležité spomenúť, že schválenie územnoplánovacej dokumentácie je proces, ktorý je realizovaný odborne oprávnenou osobou a podlieha schváleniu nadriadeného orgánu v sídle kraja. V prípade vzniknutých nejasností v čítaní takéhoto dokumentu má každý občan možnosť sa obrátiť na okresný úrad v sídle kraja odboru výstavby a bytovej politiky - oddelenia územného plánovania, ktorý ho v nejasnostiach riadne usmerní.

Za zamyslenie určite stojí aj skutočnosť, že počas pôsobenia odbornej pracovníčky stavebného úradu v obci Kravany, kedy bola zároveň aj dotknutou osobou v stavebnom konaní v obci Spišské Bystré, bolo vydané miestne nepríslušné stavebné povolenie, za ktoré bol štatutárny orgán, ktorý ho podpísal právoplatne odsúdený. Rovnako tak za zmienku stojí, že trestné oznámenie, podané na starostu obce vo veci výstavby stavebníka M. A., bolo orgánmi činnými v trestnom konaní ako nedôvodné zamietnuté.

Dátum vloženia: 26. 10. 2022 11:35

Meniny má Ingrida, Ina, Inga