Vyjadrenie obce k šíreniu dezinformácií

Vyjadrenie obce k šíreniu dezinformácií doterajšou užívateľkou priestorov kaderníctva v budove Obecného úradu Spišské Bystré (ďalej len OcÚ) alebo starostlivo si vyberajte svojich podnájomníkov, aby ste sa necítili cudzincami vo vlastnom dome!

OcÚ a starosta obce ostro odmieta dezinformácie šírené na sociálnej sieti Facebook v skupine s názvom Kubachy, a urážky v komentároch v súvislosti s prenájmom kaderníctva.

Zopár faktov k vzniknutej situácii:

1. Nájomná zmluva pre priestory kaderníctva bola uzavretá dňa 01.02.2006, v znení Dodatku č. 1 zo dňa 24.07.2007, Dodatku č. 2 zo dňa 20.12.2011 a Dodatku č. 3 zo dňa 29.12.2011 za sumu 58,15 eur mesačne vrátane energií, za rok teda 328,56 eur. Symbolický prenájom bol pravdepodobne myslený naozaj ako služba pre občanov obce. Aby sme boli presní od roku 2022 bola táto suma ďalším dodatkom tak ako všetkým nájomcom navýšená na 77,52 eur mesačne vrátane energií!

2. Po 17 rokoch užívania priestorov prenajímateľkou však vzrástol počet starších občanov nad 65 rokov v obci oproti roku vzniku prenájmu na počet 358. Týmto občanom nevyhovuje a je pre nich obtiažne chodiť po schodoch úradu. OcÚ dlhodobo vníma kritiku občanov za zavreté dvere v režime elektrického zámku na vstupe do budovy OcÚ a nedostupnosť služieb pre imobilných občanov a chce túto situáciu napraviť. Táto skutočnosť sa prejavila naplno počas opatrení v súvislosti s pandémiou Covid-19, kde komunikačné trasy viedli cez celú budovu.

3. Zvýhodneným nájmom prenajímateľka získala na 17 rokov mimoriadnu konkurenčnú výhodu oproti ďalším kaderníčkam pôsobiacim v obci, ktoré takéto služby poskytujú ambulantne a žiadna z nich sa nedožaduje podobných výhodne prenajatých priestorov. Mimochodom manželovi prenajímateľky obec v roku 2015 odpredala pozemky na podnikateľské účely s prísľubom, že vytvorí priestor aj pre manželku. Ale kto by vytváral nové priestory, keď si uzurpuje právo na obecné priestory a za smiešny prenájom.

4. A takáto bola genéza ukončenia nájomnej zmluvy:

Obec, resp. „zlý starosta“ predložil na rokovanie obecného zastupiteľstva návrh na odsúhlasenie ukončenia nájmu dňa 3.11.2021. OZ na svojom rokovaní tento zámer odložilo na ďalšie konanie OZ na 10.12.2021 za prítomnosti občanov podporujúcich nájomníčku. Následne zástancovia kaderníctva spracovali petičnú akciu (256 osôb oprávnených voliť do orgánov našej samosprávy) z toho dôvodu sa na rokovaní OZ dňa 16.2.2022 opäť o ukončení nájmu nerozhodlo. O ukončení nájmu rozhodli poslanci OZ za prítomnosti petičného výboru na rokovaní OZ až 22.4.2022. K veci treba dodať, že samotná nájomníčka sa ani jedného konania zastupiteľstva nezúčastnila. Obec mohla nájomnú zmluvu ukončiť mesiacom po doručení výpovede teda už k 31.5.2022. Po vzájomnej dohode s nájomníčkou a snahe vyjsť jej v ústrety bolo dohodnuté, že nájomnú zmluvu ukončíme k 31.12.2022. Samozrejme za korektnosť čakajte korektnosť sa v Spišskom Bystrom nenosí a 14.11.2022 nájomníčka odmietla výpoveď zmluvy podpísať, následne až ďalšími krokmi a výzvami vypratala priestory.

Na záver dodávame, že účastníci diskusie na sociálnej sieti Facebook v skupine s názvom Kubachy, začatej blízkym príbuzným prenajímateľky s cieľom strhnúť verejnú mienku proti starostovi a poslancom OcÚ nerešpektujú rozhodnutie a vlastnícke právo majiteľa, teda obce Spišské Bystré. Za posledné roky je to ďalšia zbytočná búrka v pohári vody, podobne ako prenájom futbalového ihriska, prenájom pozemkov urbariátu pod vlekmi a teraz prenájom priestorov kaderníctva. Stále sú medzi nami občania, ktorí nerešpektujú vlastnícke právo a zbytočne vyhrocujú situáciu. A bohužiaľ, stále sú medzi nami aj takí, ktorí sa nechajú strhnúť emóciami a nie faktami!

Dátum vloženia: 9. 1. 2023 11:56

Meniny má Jela, Krescenc, Krescencia