Obec Spišské Bystré
ObecSpišské Bystré

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov pred možnými podvodnými konaniami

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov pred možnými podvodnými konaniami 1

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade upozorňuje verejnosť, najmä seniorov, na neustále páchanie podvodov na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend (tzv. špecifická trestná činnosť páchaná na senioroch).

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov pred možnými podvodnými konaniami- žiadosť o zverejnenie

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade upozorňuje verejnosť, najmä seniorov, na neustále páchanie podvodov na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend (tzv. špecifická trestná činnosť páchaná na senioroch).

S cieľom zvýšenia informovanosti verejnosti, najmä seniorov, sa obraciame na Vás so žiadosťou o zabezpečenie poskytovania informácii verejnosti, najmä seniorom (viď príloha - legendy), Vám dostupnými formami.

Uvedené Vám zasielam k Vašej ďalšej potrebe.

Príloha k č. ORPZ-PP-VO1-67/2023

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako príbuzný, známy, lekár alebo ako policajt. Seniorovi oznámi, že jeho príbuzný napr. vnuk alebo syn spôsobil dopravnú nehodu, leží  v nemocnici a nemôže komunikovať lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Seniora dôrazne požiada, aby nikoho nekontaktoval, s nikým túto záležitosť nepreberal, lebo jeho príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko niekoho zranil.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako zamestnanec Slovenskej pošty a spýta sa seniora, či mu má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne podvodník ukončí hovor. Podvodník následne zavolá späť a teraz sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že je v nebezpečenstve, pretože v dome v ktorom býva sú zlodeji a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť. Preto má všetky peniaze cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť z okna alebo z balkóna.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že si ho vytypovali páchatelia, ktorí ho chcú vykradnúť.  Následne povie seniorovi, aby vložil všetky svoje cenné veci spolu s finančnou hotovosťou do tašky, ktorú má vyhodiť z okna. Podvodník povie seniorovi, že si má ľahnúť na zem a čakať na ďalšie inštrukcie. Sú prípady, keď páchateľ oznámi seniorovi, že mu hrozí odcudzenie finančnej hotovosti z účtu. Následne naviguje seniora do banky, aby vybral z účtu všetky peniaze a vložil ich do papierového vrecka a nechal niekde na ulici, či už na lavičke, pri koši alebo na zemi pri aute.

Polícia upozorňuje, že podvodníci úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť u príbuzných, uvádzané skutočnosti v telefóne. Pre peniaze si prídu k seniorovi osobne alebo ho požiadajú, aby ich priniesol na určené miesto. Sú prípady kedy k seniorovi pošlú taxík.V niektorých prípadoch podvodníci požiadajú seniora, aby peniaze zaslal na konkrétny účet v banke. Konkrétne číslo účtu podvodníci seniorovi povedia cez telefón alebo mu ho zašlú cez SMS. V takomto prípade polícia odporúča, aby senior požiadal o pomoc pracovníka banky.

Dátum vloženia: 24. 1. 2023 8:21
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 1. 2023 9:15

Život v obci

Po Ut St Št Pia So Ne

Dnes má meniny

Meniny má Zdenko, Rainold, Rinaldo, Zdeno, Apolena, Apoliena, Apolónia

9.2.2023 04:33

-13.5 °C

-15 °C

Kalendár triedeného zberu komunálneho odpadu - 2023 (166.88 kB)

Zber elektroodpadu v obci bude

v dňoch:

Alchýmia triedenia komunálneho odpadu

euop

fond na podporu umenia

psktabuľa

obnova dediny

Preklad (translations)

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:123
TÝŽDEŇ:1962
CELKOM:1275573

Villa Cubach

Mapový portál

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Navždy nás opustili

NATUR-PACK