Aktuality - Pomoc po zemetrasení na konto nadácie PSK

zemetrasenie

PSK pomáha rodinám a jednotlivcom zasiahnutým zemetrasením 9.10.2023. Krajská nadácia je otvorená pre prijímanie žiadostí o pomoc od dotknutých osôb. Aktuálne tiež zverejnila účet, na ktorý môže týmto obyvateľom prispieť i široká verejnosť.

zemetrasenie

Prešovský samosprávny kraj (PSK) pomáha rodinám a jednotlivcom zasiahnutým pondelkovým (9.10.2023) zemetrasením. Krajská nadácia je otvorená pre prijímanie žiadostí o pomoc od dotknutých osôb. Aktuálne tiež zverejnila účet, na ktorý môže týmto obyvateľom prispieť i široká verejnosť. Župa na najbližšom krajskom zastupiteľstve zároveň vyčlení ďalšiu finančnú pomoc. Predbežne by malo ísť o čiastku 100-tisíc eur.

Situácia po pondelkovom (9.10.2023) zemetrasení je vo viacerých obciach Prešovského kraja , najmä v okresoch Humenné, Medzilaborce, Stropkov a Vranov nad Topľou, naďalej vážna. Dotknuté samosprávy a osoby, ale aj prešovská župa, počítajú škody na majetkoch. PSK v tejto súvislosti prináša prvé formy pomoci zamerané na zmiernenie dosahov pondelkového zemetrasenia. Pripravená pomáhať je krajská nadácia. Už o jedenásť dní (23.10.) rozhodne o ďalšej finančnej pomoci rodinám v núdzi a najviac zasiahnutým zemetrasením tiež krajský parlament. Malo by ísť o sumu 100-tisíc eur, ktorá nateraz nemusí byť konečná.

Nadácia PSK pre podporu rodiny v prvej fáze pomáha konkrétne rodinám a jednotlivcom. Žiadosť o poskytnutie finančnej pomoci nájdu na nadačnej stránke www.nadacia-psk.sk.

Je potrebné ju vyplniť a zaslať mailom, poštou alebo doručiť osobne, prípadne v súčinnosti s poslancami za konkrétny okres. Po doručení žiadostí zasadne Správna rada nadácie, ktorá rozhodne o prerozdelení finančných prostriedkov medzi žiadateľov.

Na pomoc obyvateľom zasiahnutých zemetrasením môže prispieť aj široká verejnosť, a to ľubovoľným príspevkom na konto nadácie PSK na účet IBAN: SK62 0900 0000 0051 5295 2003 s poznámkou pre príjemcu: zemetrasenie. Získané finančné prostriedky budú prerozdelené medzi dotknuté rodiny a jednotlivcov.

V druhej fáze sa chce PSK zamerať na pomoc priamo postihnutým obciam v súčinnosti s vládou SR, pričom v tomto smere by mohli byť využité prípadné príspevky od darcov pre verejný sektor, partnerov prešovskej župy, prípadne z iných krajov či zo zahraničia.

Solidaritu s Prešovským krajom a jeho obyvateľmi v tejto zložitej situácii už prejavil cezhraničný partner PSK – Malopoľské vojvodstvo.  V najbližších dňoch by sa mala konkretizovať forma jeho pomoci pre najviac zasiahnuté oblasti prešovského regiónu.

Autor: Oddelenie komunikácie

V Prešove 12. 10. 2023