Aktuality - Čipovanie a evidencia nádob komunálneho odpadu

Čipovania a evidencia nádob komunálneho odpadu

Obec Spišské Bystré v súčasnosti začína s realizáciou čipovania a evidencie nádob komunálneho odpadu. Týmto sa začne proces, ktorý spočíva v optimalizácií odpadového hospodárstva v obci Spišské Bystré so zameraním na množstvový zber komunálneho odpadu.

Obec Spišské Bystré v súčasnosti začína s realizáciou čipovania a evidencie nádob komunálneho odpadu. Týmto sa začne proces, ktorý spočíva v optimalizácií odpadového hospodárstva v obci Spišské Bystré so zameraním na množstvový zber komunálneho odpadu.

Pripravuje sa čipovanie smetných nádob na zmesový komunálny odpad.  Čo je potrebné vedieť?

Realizácia čipovania a evidencie nádob komunálneho odpadu v Obci Spišské Bystré prebehne v spolupráci so spoločnosťou Brantner Poprad, s.r.o.. Na jednotlivé nádoby budú inštalované RFID čipy a následne bude vytvorená databáza zberných nádob. Občania budú v budúcnosti uhrádzať poplatok za každý zrealizovaný vývoz odpadu z ich nádoby, a teda v prípade, pokiaľ nebudú mať zberovú nádobu na zmesový komunálny odpad plnú a nepripravia ju na zber, nebudú za tento ani platiť.

Čo je potrebné urobiť pred samotným čipovaním?

V tejto súvislosti vás prosíme o súčinnosť, aby ste nahlásili počet zberných nádob na zmesový komunálny odpad a ich objem (domácnosti, podnikatelia, prevádzky a pod.) na Obecný úrad Spišské Bystré. Urobiť tak môžete osobne v kancelárii prvého kontaktu, alebo telefonicky na 052/77 921 97 počas úradných hodín obecného úradu, e-mailom na obec@spisskebystre.sk alebo prostredníctvom online formulára, ktorý nájdete na tomto odkaze https://forms.gle/5KFuLJwcd2T8aXK66.

Ako bude čipovanie nádob prebiehať?

Čipovanie nádob sa bude realizovať zamestnancami spoločnosti Brantner Poprad s.r.o. v spolupráci so zamestnancami obecného úradu. Po fyzickom označení všetkých zberných nádob v obci čipom a zároveň čiarovým kódom budú pri každom zvoze zosnímané zariadením umiestneným na vozidle.

Akú nádobu je lepšie vlastniť plastovú alebo kovovú?

Vzhľadom na využívanú technológiu snímania nádob, pri realizácii množstvového zberu odpadu je najideálnejšie vlastniť plastovú nádobu na zmesový komunálny odpad, z dôvodu už vstavanej predprípravy na umiestnenie čipu. V prípade ak vlastníte kovovú nádobu na zmesový komunálny odpad, inštalácia čipu je komplikovanejšia nakoľko je potrebné ju prevŕtať a zároveň pri následnej manipulácií s ňou sa nainštalovaný čip môže ľahko odtrhnúť. V tejto súvislosti Vás aj touto cestou chceme prosiť, v prípade ak je to čo i len trochu možné, zaobstarajte si plastovú nádobu na odpad. Chceme vás upozorniť, že v prípade ak budú plechové nádoby na odpad prehnité, nebude možné ich očipovať.

Prečo je čipovanie dôležité?

Proces čipovania zberných nádob je efektívnym nástrojom, ktorý našej samospráve pomôže v budúcnosti optimalizovať systém odpadového hospodárstva. Obec si od tohto kroku sľubuje presnú evidenciu množstva vyprodukovaného odpadu jednotlivými domácnosťami a adresnejší výber poplatkov za komunálny odpad.

Dátum vloženia: 9. 8. 2023 8:22