18.10.2018 18:15

Nedeľa zatvorené

Matričný úrad

Obec Spišské Bystré  – Matričný úrad

Územný obvod Matričného úradu  Spišské Bystré tvoria obce:

• Spišské  Bystré
  • Kravany
  • Vikartovce

Matričné udalosti, ktoré  nastanú na území týchto obcí sa vybavujú a zapisujú na Matričnom  úrade v Spišskom Bystrom.

Výpisy z matriky matričný úrad vyhotoví osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny, za člena rodiny sa považuje: manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba.

NARODENIE

Na vybavenie dokladov novonarodeného dieťaťa z manželstva je potrebné

predložiť:

• platné občianske preukazy oboch rodičov
  • sobášny list
  • novonarodené dieťa zapisuje otec dieťaťa, čiže manžel matky
  • úradne overené prehlásenie o súhlase otca s menom dieťaťa, ak otec dieťaťa nebude doma v čase zápisu dieťaťa do matriky. (Príloha č. 1)

Informácie pri narodení detí mimo manželského zväzku sa podávajú individuálne, priamo na matričnom úrade.

Poplatky -  prvý originál rodného listu sa vydáva bezplatne, za každý ďalší  originál uhradíte 5,00 € v hotovosti do pokladne obce.

UZAVRETIE  MANŽELSTVA

Na uzavretie manželstva je potrebné predložiť:

• vyplnenú žiadosť na uzavretie manželstva, ktorú si snúbenci vyžiadajú na  matričnom úrade (Príloha 2- žiadosťPríloha 3 – vzor vyplnenia)
  • platné občianske preukazy snúbencov
  • rodné listy snúbencov
  • ovdovelý snúbenec predloží úmrtný list manžela
  • rozvedený snúbenec predloží právoplatné súdne rozhodnutie o rozvode skoršieho manželstva
  • maloletý snúbenec predloží právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo
  • ak je jeden zo snúbencov cudzinec, predloží ďalšie doklady podľa informácie matrikára, pretože každý prípad sa posudzuje individuálne
  • doklady na uzavretie manželstva predkladajú snúbenci na matričnom úrade bez ohľadu na to, či bude manželstvo uzavreté pred orgánom štátu, alebo cirkvi.

Poplatky :

-   prvý originál sobášneho listu sa vydáva bezplatne,

- za každý ďalší  originál uhradíte 5,00 € v hotovosti do pokladne obce.

VYDANIE SOBÁŠNEHO ALEBO RODNÉHO LISTU BEZ KONCOVKY SLOVENSKÉHO PRECHYĽOVANIA – ová

- podľa   § 19, ods. 6  zákona  č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení  neskorších predpisov

K vybaveniu je potrebné predložiť:

• platný občiansky preukaz žiadateľky, v prípade ak sa jedná o mal. dieťa platné občianske preukazy rodičov
  • rodný list žiadateľky, resp. maloletej osoby
  • písomnú žiadosť o úpravu priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania (Príloha č. 4 alebo 5, alebo 6)
  • ak ide o maloletú osobu staršiu ako 15 rokov písomný súhlas s úpravou priezviska s osvedčeným podpisom (Príloha č.7)

PRIJATIE PREDOŠLÉHO PRIEZVISKA PO ROZVODE MANŽELSTVA

Manžel, ktorý pri uzavretí manželstva prijal priezvisko druhého manžela ako spoločné priezvisko, môže do troch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva oznámiť príslušnému Matričnému úradu,  že opäť prijíma svoje predošlé priezvisko.

K vybaveniu  je potrebné predložiť:

• oznámenie o prijatí predošlého  priezviska po rozvode manželstva (Príloha č. 8)
  • platný občiansky preukaz žiadateľa
  • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva
  • sobášny list

MATRIKA ÚMRTIA

K vybaveniu úmrtia je potrebné predložiť:

• občiansky preukaz zomrelého
  • občiansky preukaz manžela /ky/ zomrelého
  • u maloletých rodný list zomrelého a OP rodičov
  • u občana, ktorý nemá doklad totožnosti, potvrdenie o OP vydané príslušným OR PZ
  • listy o prehliadke mŕtveho vydané obhliadajúcim lekárom.

Poplatky -  prvý originál úmrtného listu sa vydáva bezplatne, za každý ďalší  originál uhradíte 5,00 € v hotovosti do pokladne obce.

ZÁPIS NARODENIA DO OSOBITNEJ MATRIKY

Do osobitnej matriky  sa zapisujú narodenia štátnych občanov SR v zahraničí. Občan SR môže požiadať o zápis do osobitnej matriky  na Matričnom úrade v mieste trvalého pobytu alebo na zastupiteľskom úrade SR v cudzom štáte.

K vybaveniu žiadateľ predloží:

• originál, alebo notárom osvedčenú kópiu zahraničného rodného listu s príslušnými legalizačnými doložkami, preložený slovenským súdnym prekladateľom do slovenského jazyka (všetko spolu zviazané)
  • doklad o štátnom občianstve SR (preukaz totožnosti, osvedčenie o štátnom občianstve SR, Listina o udelení štátneho občianstva SR, pas SR)
  • ak je matka vydatá, jej sobášny list
  • ak je matka slobodná, súhlasné vyhlásenie rodičov o určení otcovstva
  • ak je matka rozvedená, sobášny list spolu s právoplatným rozsudkom o rozvode manželstva
  • ak je matka vdovou, sobášny list spolu s úmrtným listom

Poplatky: žiadosť o zápis matričnej udalosti, ktorá nastala v cudzine do osobitnej matriky 10,00 eur

ZÁPIS O UZAVRETÍ MANŽELSTVA DO OSOBITNEJ MATRIKY

K vybaveniu žiadateľ predloží:

• originál, alebo notárom osvedčenú kópiu zahraničného sobášneho  listu s príslušnými legalizačnými doložkami, preložený slovenským súdnym prekladateľom do slovenského jazyka (všetko spolu zviazané)
  • doklad o štátnom občianstve SR (preukaz totožnosti osvedčenie o štátnom občianstve SR, Listina o udelení štátneho občianstva SR, pas SR)