Aktuálna teplota

22.11.2017 04:55

Aktuálna teplota:

0.4 °C

Vlhkosť:

94.8 %

Rosný bod:

-0.3 °C

Predpoveď počasia

<<
>>
dnes, streda 22. 11. 2017
4 °C -5 °C
jasná obloha, juhozápadný vánok
vietorJZ, 1.36m/s
tlak922.88hPa
vlhkosť97%
zrážky0.56mm

Náš mapový portál

a

Virtuálny cintorín

virtuálny cintorín

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Výber jazyka

  • sk
  • en
  • hu

Obsah

Symboly obce

ikona

logo

Patrónom Spišského Bystrého (do roku 1948 Kubach) je svätý Michal Archanjel – patrón bojovníkov. V kostole je zobrazená socha so symbolmi – atribútmi, držiac meč v rukách a váhy. Meč je symbolom práva a váhy ako symbol spravodlivosti.

PEČAŤ

Zdá sa, že obec sa po spustošení husitmi pomerne rýchlo spamätala a vypracovala na úroveň vtedajšieho mestečka. Už v roku 1525 si obec dala vyhotoviť obecnú pečať s kruhopisom S : KUNIGES : BACH : 1525. V roku 1736 si obec objednala novú pečať s kruhopisom SIGILLUM : PAGI KUBACH 1736 (pečať obce Kubachy). Súčasná pečať ma okrúhly tvar s priemerom 35 mm, s kruhopisom SPIŠSKÉ BYSTRÉ a uprostred je symbol obce.

ERB

V modrom štíte na striebornej čepeli vodorovne položeného meča sú zavesené váhy so striebornýmí miskami. Meč bol a stále je symbolom vojaka, jeho moci a sily. Jeho sila však môže byť dvojaká – ničivá alebo obranná, čeliaca zlu alebo zaručujúca mier a spravodlivosť. Tak sa meč stal symbolom práva. Váhy sú symbolom spravodlivosti, presnosti a vyrovnanosti. Zlatú farbu možno nahradiť aj žltou a striebornú bielou. Pri čierno – bielom vyjadrení farieb sa modrá zastupuje vodorovným šrafovaním, zlatá jemným bodkovaním a strieborná ostáva voľná.

VLAJKA

Pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbe – modrej (2/7), bielej (1/7), žltej (1/7), bielej (1/7) a modrej (2/7). Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je cípmi.

Vlajka, erb a pečať predstavujú základné symboly, od ktorých možno odvodiť ďalšie symboly.

ZÁSTAVA

Má podobnú kompozíciu ako vlajka. Pomer strán však nie je záväzne stanovený, čo znamená, že zástava môže byť aj dlhšia. Zástava sa od vlajky odlišuje tým, že kým vlajka predstavuje voľný kus textilu, ktorá sa vztyčuje na stožiar pomocou lanka, zástava je vždy pevne spojená so žrďou alebo stožiarom. Krátka zástava má podobu obdĺžnika, dlhšou stranou pripevnená k žrdi. Je vhodnou hlavne na hromadnú vlajkovú výzdobu obce.

KORUHVA

Predstavuje zvislý tym obecnej zástavy, pri ktorej je textil pripevnený k priečnemu rahnu, spolu s ktorým sa vyťahuje na stožiar.

 

ZNAKOVÁ ZÁSTAVA

Má podobu takmer štvorca, no v skutočnosti sa však (proporčne) jeho výška rovná výške štítu a a šírka šírke štítu. Erbové znamenie je rozvinuté do celej plochy textilu.
Kombinovaná alebo tiež veľká koruhva predstavuje spojenie znakovej zástavy s koruhvou.

 

ŠTANDARDA STAROSTU

Medzi ostatnými symbolmi má osobitné postavenie. Je vlajkou starostu a je jedným zo znakov jeho úradu. Podobá sa znakovej zástave, doplnená je však lemom v obecných farbách. Rozdiel je nielen v jej funkcii, ale aj v jej vyhotovení. Kým znaková zástava môže byť vyhotovená v mnohých exemplároch, štandarda existuje spravidla iba v jednom vyhotovení a často tiež luxusnejšou technikou.